Anne-Sophie Mutter, en af verdens mest anerkendte violinister og firedobbelt Grammy-vinder, vil bringe sin virtuositet til Mørkøv. Publikum kan se frem til en unik live-fortolkning af Beethovens Violinkoncert, som er en del af DR Symfoniorkestrets 100-års jubilæumsfejring.
Foruden Beethovens værk vil koncerten også inkludere Brahms' lyse 2. symfoni, hvilket sikrer en aften fyldt med musikalsk skønhed og dybde. Denne koncert er en sjælden mulighed for at opleve både en verdensberømt solist og et af Danmarks førende orkestre i en intim og stemningsfuld ramme.
Arrangementet er åbent for alle, og det er en oplagt chance for både erfarne klassiske musikelskere og nytilkomne til at nyde en uforglemmelig koncertoplevelse.
Praktisk information
Dato: Lørdag 31. januar 2026
Tid: Kl. 14:30
Sted: Mørkøv Kino, Holbækvej 249, 4440 Mørkøv
Entré: 110 kr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her